ALTIN DEĞERİNDEKİ YAĞ: KANOLA

haber 10 Ağu 2020

Kanada kanola fiyatları altın gibi yükseliyor. Ottawa ve Pekin arasındaki diplomatik anlaşmazlığa rağmen Kanada kanola fiyatları yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İhracatçılar, yağlı tohum alıcısı Çin'e ulaşmak için dolambaçlı da olsa bir yol bularak kanola ihracatı yapmaya devam ediyor.

Kanola Fiyatı Yükseliyor

Çinli yetkililer, Kanada polisinin 2018 sonlarında bir Huawei Technologies yöneticisini Amerika Birleşik Devletleri emriyle gözaltına almasının ardından, Kanada'dan kanola yağı ithalatını Mart 2019'da durdurmuştu. Ancak bu anlaşmazlık, Çin'in kanola yağı isteğini değiştirmedi. Çin, şu anda doğrudan Kanada'dan kanola yağı almıyor, ancak Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden tedarik ettiği kanola yağlarının bir kısmı Kanada'dan gelen yağlardan oluşuyor. Bu noktada Çin, Kanada'ya ait yağlardan almış oluyor.

Salı günü ICE kanola vadeli işlemleri, Ekim 2018'den bu yana görülen en yüksek fiyata ulaştı. Kanola yağının bir başka adı olan Çin kolza yağı fiyatları da kısmen Kanada arzının sınırlı olması nedeniyle yükseldi.

Çin merkezli bir kanola ithalatçısı, "Karlar aşırı derecede yüksek. İthal edecek kaynaklara (kanola yağı) sahip olan herkes kesinlikle satın alacak. Yağ artık altın gibi." dedi.

"Kanola yağı altın yağ gibi."

Haziran ayına kadar geçen 11 aylık dönemde Kanada'nın Çin'e kanola ihracatı yıllık %45 oranında düşmüştü. Ancak toplam kanola ihracatı, Fransa'ya satışların üç katına çıkması ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan sevkiyatların ikiye katlanmasıyla %9 oranında arttı.

Kanola Ne Kadar Kazandırıyor?

Kanada dünyanın en büyük kanola üreticisidir ve sarı çiçekli bitki, geçen yıl çiftçilere 8.6 milyar Kanada Doları (6.42 milyar dolar) kazandırdı.

Kanada'daki çiftçiler, yükselen fiyatları sabitlemek için beklenen hasadının %50'sini önceden sattı. Bu satılan hasat, geçen yılın aynı dönemine göre %30'dan fazla. Çiftçiler ise genel olarak sadece satış yapmakla ilgileniyorlar, kimin satın aldığıyla ilgilenmiyorlar.

MarketSense'in emtia risk yöneticisi Brian Comeault, küresel kanola yağı talebinin Archer Daniels Midland Co ve Bunge Ltd dahil Kanadalı şirketleri hızlı bir şekilde kanola yetiştirmeye sevk ettiğini söyledi.

Bununla birlikte, Avrupa'daki mahsulleri kötü etkileyen iklim koşulları ve böcek saldırıları da fiyatları artırdı. Euro bölgesi ve İngiltere'de kolza tohumu üretiminin bu yıl 2019'da görülen 13 yılın en düşük seviyesine yakın olması bekleniyor.

Danışmanlık şirketi Strategie Grains, bu durumun Avrupalı ​​ithalatçıların diğer ülkeleri, özellikle de alımları daha karlı hale getiren zayıf para birimlerine sahip olan ülkeleri aramaya yönelttiğini söyledi.

"Kanada kanolasının büyük bir avantajı var. İthalatçı ülkeler arasındaki rekabet muhtemelen önümüzdeki aylarda çok şiddetli olacak."

Güncel USDCAD Fiyatı

-1 ABD doları = 1.3389 Kanada doları

USDCAD güncel fiyat takibi için tıklayın.


Kaynak: agriculture.com