ALTIN 1800 DOLAR SEVİYESİNE ULAŞACAK MI?

haber 30 Haz 2020

AtoZ Markets'in haberine göre altın fiyatları tepeye tırmanmak için büyük çaba gösteriyor.

Ons Altın Fiyatı


XAUUSD 1775 dolar seviyesinde fiyatlanıyor ve biraz daha yükselmek için sınırları zorluyor. Altın 1765 dolarlık noktayı aştıktan sonra, günlük kapanışta fiyatı yine yüksek kaldı. Mevcut senaryoda, altının önümüzdeki günlerde momentumu yakalamak adına bu fiyat seviyesini kırması gerekiyor.

Altın, Asya piyasalarının açık olduğu zaman içerisinde yükseldi ve Ocak 2010'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. XAUUSD, ABD ve Çin'i tekrar vuran koronavirüs pandemisinden yararlandı. Johns Hopkins Üniversitesi raporlarına göre, bugüne kadar dünya genelinde 10,2 milyondan fazla COVID-19 vakası görüldü. Dünya Sağlık Örgütü ise eğer küresel işbirliği sağlanmazsa dünyanın en kötü salgını yaşayabileceği konusunda uyardı.

Koronavirüsle Birlikte Altın Yükseldi


Altın şu anda 1775 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor ve yükselmeye çalışıyor. 1800 dolara yakın bir bölgeye ulaştıktan sonra piyasadaki ayılar (bearish) fiyatların düşmesinde rol oynadı. Ancak düşüş momentumu uzun sürmedi ve boğalar kontrolü tekrar ele aldı.

İlgili Makale: Boğa ve Ayı Piyasasına Dair Her Şey

AtoZ Markets

4 saatlik grafiğe baktığımızda, altın 1765 dolarlık alanın üzerinde görünüyor ve volatilite de oldukça yüksek. Mevcut fiyat hareketine göre, eğer fiyatlar düzeltmenin üstesinden gelebilir ve 4 saatlik bir boğa mumu kapanışı yaşanırsa, boğalar fiyatı 1780 dolar alanına doğru yükseltebilir. Alternatif olarak, fiyat bir düşüş eğilimi ile düzeltme alanının altına düşerse, ayılar fiyatı tekrar 1765 dolarlık destek seviyesine doğru geri çekebilir.

XAUUSD 1800 Dolar Seviyesine Gelir Mi?


Günlük grafiğe göre, Altın şu anda 1775 dolar seviyelerindeyken fiyatı 1765 dolar destek seviyesinin üzerinde tuttu. Mevcut fiyat hareketine göre, eğer fiyat son mum çubuğunun üzerine çıkabilirse ve günlük olarak bir yükselişe yakınsa, boğalar önümüzdeki günlerde fiyatı 1800 dolara doğru yükseltebilir.

AtoZ Markets

Ayrıca, 20 günlük EMA'nın (EMA ve diğer hareketli ortalamalarla ilgili bilgi almak için tıklayın) seviyesi şu anda fiyatın çok altında. Kısa bir süre sonra fiyat tekrar ortalamanın altına düşebilir. Ayrıca, RSI göstergesi de şu anda 70 seviyesinin altında kalmış görünüyor ve kademeli olarak yükseliyor. Tüm bunlar, boğaların fiyatları daha da yukarı tırmandırma isteği olduğunu ve bu konuda iyimser olduklarını gösteriyor.

Sonuç olarak, altın fiyatları pandemi sürecinde oldukça yüksek miktarlarda kazanç elde etti ve Ocak 2010'dan bu yana rekor bir seviyeye ulaştı. Altın piyasasında boğalar hala iyimser, önümüzdeki günlerde yükseliş eğilimi daha da sürebilir.

Sizce yükseliş eğilimi devam eder mi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

...

Kaynak: AtoZ Markets


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram