ACEMİLERİN GAYRİMENKUL ALIMINDA DİKKAT ETMESİ GEREKEN 5 NOKTA

Yazılar 11 Kas 2019


Gayrimenkul yatırımı her zaman risk barındırır ama altın gibi güvenilir bir liman olarak da görülür. Yatırım yapmak istediğiniz arazi ya da mülk size her zaman tam bir garanti sağlamaz. Örneğin, satın almak istediğiniz bir konutta konutun değerinden çok daha yüksek miktarlarda ödeme yaparak tadilat yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bir gayrimenkul alırken size ne kadara mal olacağını çok iyi hesap etmeniz gerekiyor. Biz de bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

ACEMİ GAYRİMENKUL YATIRIMCILARINA ÖNERİLER


Eğer gayrimenkul alma konusunda yeniyseniz çok büyük olmayan kiralık mülkler ve kendi fiyatını aşmayan, çok fazla restorasyon gerektirmeyecek müstakil evler başlangıçta sizin için uygun olabilir. Bunun sebebi de kiralık mülk ve müstakil evlerin alım prosedürleri daha kolay olmasıdır. Bunun yanında birçok yatırımcı eski ve kullanılmayan mülkleri alıp restore ederek satışa sunarak kar elde etmeyi tercih edebilirler. Herkes için uygun bir taktik olmasa da getirisi çok iyi olabilmektedir.
Peki gayrimenkul araştırmanızı yaptıktan ve alacağınız/restore edeceğiniz mülkü seçtikten sonra nelere dikkat etmelisiniz?

İşte acemi bir yatırımcı olarak gayrimenkul alırken dikkat etmeniz gereken 5 nokta:

1.Gayrimenkul Ekspertizi Seçimi

Almak istediğiniz gayrimenkulün size ne kadara mal olacağını (tadilatlar, onarımlar, tasarım, vb.) bilmeniz gerekir. Özellikle de mülkü baştan yaratacaksanız cebinizden çıkacak olan para ve elde edebileceğiniz kar oranını iyi seviyede tutmanız gerekir. Tadilatlar için gerekecek olan malzeme, müteahhit, çalışan gibi faktörleri yatırımınızın dışında ekstra bir ücret olacağını unutmayın. Bu nedenle bir ekspertiz ile çalışmak isterseniz size ne kadara mal olacağını ve kaliteli olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.


2.Denetim

Satın alacağınız mülkün denetimlerini mutlaka bir uzmana yaptırmalısınız. Denetimden kastımız ise restorasyonda görülebilecek problemlerin, risklerin belirlenmesi ve önlemlerin alınmasını kapsıyor. Mülkünüzün güvenliği açısından denetimleri elden bırakmamanızda fayda var.


3.Gayrimenkulün Konumu

Gayrimenkulün konumu çok önemlidir. Seçtiğiniz konutun ulaşıma, okula, hastaneye, marketlere yakınlığı çok önemlidir. Kimsenin olmadığı, yol geçmeyen bir yerden konut almak pek mantıklı olmayabilir. Fakat otobüs/metro duraklarına yakın olan, hastaneye kolaylıkla ulaşılan, mahallede okul barındıran bir konumdan alacağınız konut çok daha tercih edilebilir olacaktır. Bunları hesaplarken konutunuzun o civarda nasıl kullanılabileceğini de iyice düşünün. Örneğin, üniversiteye yakın olan bir yerden konut alacaksanız aldığınız mülkü öğrencilere kiralayabileceğiniz bir yere çevirebilirsiniz. Böylece kiralamak istediğinizde daha çok ilgi çekecektir. Eğer satmak isterseniz ailelerin ilgisini çekecek şekilde konutunuzu düzenleyebilirsiniz.

4.Kusurlara Dikkat Edin

Gayrimenkul alırken satın alacağınız kişi size mülkün her problemini söylemeyebilir. Eğer satın alacağınız konutta gizli kusurlar varsa ve siz satın aldıktan sonra fark ederseniz ücretler size kalacaktır. Bu nedenle konutunuzu incelerken gözlerinizi açık tutun ve iyi inceleme yapın.

5.En önemlisi: Psikoloji

Konutunuzu aldınız: kusurlarını belirlediniz, restorasyon ücreti de belli ve konutun konumu harika. Peki karşınıza çıkabilecek problemlere hazır mısınız? Tadilat sırasında sorunlar olabilir, sizinle çalışan kişilerle anlaşamayabilirsiniz veya ekonomide bazı dalgalanmalar görülebilir (döviz kurları, vb.) ve bu da elde edeceğiniz kar oranını olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm bunlar zorlu bir süreci beraberinde getirir bunu unutmamalısınız. Gayrimenkul yatırımı ne yazık ki her unsurdan kolayca etkilenebilir. Karşınıza çıkabilecek sorunları önceden bilir ve kabul ederseniz yüz yüze geldiğiniz zaman vereceğiniz tepkiler daha mantıklı ve yapıcı olacaktır.

Gayrimenkul alım-satımında ekonomi faktörü çok önemlidir fakat her dönemde gayrimenkul fırsatları yakalamak mümkündür. İyi inceleme yaparak çok iyi fırsatlar elde edebilirsiniz.

Yatırım  yaparken dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktaları öğrenmek için de buraya tıklayabilirsiniz.