ABD'DEN DİJİTAL DOLAR ÖNERİSİ

haber 24 Mar 2020

Koronavirüs pandemisi sırasında ABD ekonomisini desteklemek için önerilen yasalar arasında "dijital dolar" oluşturmak için de bir öneri bulunduğu öğrenildi.

Bu sanal dolar, bireylerin ve ailelerin işletmelerin kapanması ve bir dizi "evde kal" emrinin devam etmesine yardımcı olacak ve bu da işsizlik, potansiyel resesyon gibi ekonomik problemlerle mücadele edilmesinde büyük rol oynayacak.

Geçen hafta ABD'de paylaşılan taslak yasa tasarısı altında Federal Rezerv'in   dijital dolar ve dijital cüzdan kullanarak vatandaşlara 1.000 - 2.000 $ arasında değişen ödeme yapabileceği belirtilmişti.

Dijital Dolar Nedir?


Dijital dolar” terimi, herhangi bir Federal Reserve bankasının hesaplarında borç olarak kaydedilen dijital defter girişlerinden oluşan bir dolar değeri olarak ifade edilen bakiye anlamına gelir. Uygun bir finans kurumu tarafından (Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği üzere) kullanılabilen elektronik bir değer birimi olarak da tanımlanabilir. Fed, aynı şekilde dijital cüzdanlardan da sorumlu olacak ve onları kullanıcılar için koruyacak.

Yasa tasarıları, dijital dolar programının merkezi olmayan veya herhangi bir türdeki kripto para birimi projesi kullanılıp kullanılmayacağını göstermiyor. Bununla birlikte, genel olarak doları dijitalleştirmek, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu J. Christopher Giancarlo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed yönetim kuruluna aday gösterdiği ekonomist Judy Shelton ile ABD için bir çok etkili figür tarafından bir zorunluluk olarak görülüyor. Dijital dolar destekçilerine göre eğer bu proje hayata geçmezse ülke ekonomik hegemonyasını kaybedebilir.

Dijital Dolar Nasıl Çalışacak?


Tasarıya göre, ülkedeki herhangi bir kişiye önceden yüklenmiş bir debit/banka kartı sağlanacak. Kart başlangıçta 2.000 dolar şeklinde verilecek ve COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışından bir yıl sonrasına kadar 1000 dolarlık ödemeler gerçekleşmeye devam edecek.

Uzun vadede bu kartın altyapısının Hazine tarafından yönetilen dijital para birimi cüzdan sistemine dönüştürülmesi gerektiği de belirtildi.

Demokratların yasa tasarıları, Cumhuriyetçi ağırlıklı Senato üyelerinin ekonomiyi canlandırmak için kendi tasarıları üzerinde durmaya devam ederken ortaya çıktı. Demokratlar şu anda Cumhuriyetçilerin ekonomik yasa tasarısını iki kez engelledi. Bunun sebebi ise önerilen yasadaki 500 milyar dolarlık bir programın Hazine Bakanlığı'na çok fazla güç ve fonların şirketlere nasıl dağıtılacağı konusunda da çok az şeffaflık sağlayacağını savunuyorlar.

ABD borsaları Pazartesi günü tekrar düşüşle kapandı ve Dow yaklaşık 600 puan geriledi. The Street'e göre Dow, 1931'den beri en kötü ayını yaşıyor.


Kaynak: https://www.coindesk.com/house-stimulus-bills-envision-digital-dollar-to-ease-coronavirus-recession