ABD'DEN BÜYÜK KRİPTO PARA HAMLESİ

haber 23 Tem 2020

ABD'de bulunan The Office of the Comptroller of the Currency (OCC), ülkede federal olarak onaylanmış ve imtiyazlı olan bankalara kripto para saklama hizmeti sunmaya başlayacağını açıkladı.

Ulusal Bankalar Kripto Para Saklayabilecek

22 Temmuz tarihinde OCC'den gelen açıklamada, ulusal bankaların kripto para cüzdanı için benzersiz kriptografik anahtarlara sahip olabileceği ve ulusal bankaların müşterileri için dijital varlıkları saklayabileceği belirtildi.

Bu açıklama, kripto para sektörü için oldukça önemli bir gelişme. Dijital varlıkların saklanması, daha önce devlet lisansı ve onayına ihtiyaç duyar Coinbase gibi uzman firmaların elindeydi. Fakat bu açıklamanın ardından, özel firmaların yanında artık ulusal bankalar da bu hizmeti sağlayabilecek. Bu nedenle bankalar ve firmalar arasında çeşitli rekabet oyunları görebiliriz.

Açıklama, bankaların mevcut seçeneklere göre daha güvenli depolama hizmetleri sunabileceğini ve hem tüketicilerin hem de yatırım danışmanlarının kriptografik anahtarlarını kaybetmemeleri adına daha iyi bir hizmet sunabileceği belirtiliyor. Ek olarak, yatırımcıların kolaylıkla fonlarına erişim sağlamasının da önü açılıyor.

Dijital Cüzdanlara İhtiyaç Var

OCC, finansal piyasalar giderek daha fazla teknolojik hale geldikçe, bankalar ve diğer hizmet sağlayıcıların yeni teknolojiden ve müşteriler için geleneksel hizmetler sunmak için yenilikçi yollardan yararlanma ihtiyacının artacağının farkında olduklarını dile getirdi.

Ayrıca, bu alanda faaliyet gösterecek olan bankaların sağlam risk yönetimi uygulamaları ile uyumlu olan faaliyetleri geliştirmesi, uygulaması ve bunları bankanın genel iş planları ve stratejileri ile uyumlu hale getirmesi gerektiği de açıklandı.

OCC şu anda bu yılın başlarında regülatöre katılan eski bir Coinbase yöneticisi Brian Brooks tarafından yönetiliyor ve kripto şirketlerine fayda sağlayacak bir dizi reform önerdi.

OCC; ulusal bankaların, kripto para birimi firmaları da dahil olmak üzere, seçtikleri herhangi bir yasal işletmeye, riskleri etkili bir şekilde yönetmeleri ve geçerli yasalara uymaları koşuluyla, izin verilen bankacılık hizmetleri sunabilecekleri yönündeki durumu yeniden teyit etti. Ek olarak, ulusal bankaların kripto para anahtarlarını saklayabilmesi gerektiği, çünkü kriptografik anahtar saklama (custody) hizmetinin fiziksel güvenlikle eşdeğer bir önemi olduğu belirtildi.

JPMorgan Chase, Gemini ve Coinbase'e destek sağlayan kripto şirketlerine bankacılık hizmetleri sunan bir ulusal bankadır. Bununla birlikte, ABD'deki bankalar genel olarak kripto sektörüne hizmet vermek, borsa ve diğer girişimleri ele almak gibi konularda hala çekimserler.

Kaynak: Coindesk