ABD'deki İstihdam Artışı Ağustos'ta Güçlü; İşgücü Piyasası Baskısı Hafiflemeye Başlıyor

Yazılar 5 Eyl 2022

ABD'li işverenler Ağustos ayında beklenenden daha fazla işçiyi işe aldı, ancak ılımlı ücret artışı ve işsizlik oranının %3,7'ye yükselmesi, işgücü piyasasının gevşemeye başladığını göstererek, Fed'in bir durgunluğu tetiklemeden ekonomiyi yavaşlatabileceğine dair temkinli bir iyimserliği artırdı.

Çalışma Bakanlığı'nın 3 Eylül Cuma günü yakından izlenen ve aynı zamanda Haziran ve Temmuz aylarında başlangıçta tahmin edilenden 107.000 daha az iş yaratıldığını gösteren istihdam raporu, ABD merkez bankasının üçüncü bir 75 baz puan mı yoksa 50 puan mi artıracağı konusundaki tartışmayı kesin olarak çözmedi.

İşsizlik oranındaki artış, yaklaşık 800.000 kişinin işgücü piyasasına girmesiyle birlikte altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve işgücünün büyüklüğünü rekor seviyeye çıkardı. İşgücü piyasası, 2022'nin ilk yarısında gayri safi yurt içi hasıla daralmasına rağmen ekonominin dayanıklılığının altını çizerek güçlü kalmaya devam ediyor.

New York'ta JPMorgan ABD Baş Ekonomisti Michael Feroli, "İstihdamdaki artış, ekonominin zaten resesyonda olduğu fikrine bir başka çürütme sunuyor" dedi. "Rapor, yumuşak bir inişin hala bir olasılık olduğu umudunu canlı tutuyor."

Kuruluşların anketi, tarım dışı maaş bordrolarının Temmuz ayında 526.000'den sonra geçen ay 315.000 iş arttığını gösterdi. Ağustos, iş büyümesinin art arda 20. ayı oldu. İstihdam şu anda pandemi öncesi seviyesinin 240.000 birim üzerinde.

Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, maaş bordrolarının 300.000 artacağını tahmin ederken, tahminler 75.000 ile 450.000 arasında değişiyor.

Ağustos ayının ilk maaş bordrolarının önemli ölçüde daha yüksek revize edilme eğilimi var.

West Chester, Pennsylvania'daki Moody's Analytics'in kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, "Son beş yılda birinci ve üçüncü tahminler arasındaki ortalama yukarı yönlü revizyon yaklaşık 120.000" dedi. "Bu nedenle, Ağustos'taki istihdam artışı ilk göründüğünden daha güçlü olabilir."

Geçen ay işe alımdaki geniş artışa, 68.000 iş ekleyen profesyonel ve ticari hizmetler sektörü öncülük etti. Sağlık maaş bordroları 48.000 kişi ile arttı.

Perakende ticaret sektöründe istihdam 44.000 iş artarken, imalat 22.000 pozisyon ekledi. İnşaat istihdamı 16.000 kişi arttı.

Eğlence ve ağırlama maaş bordroları, yılın ilk yedi ayında aylık ortalama 90.000'den 31.000 arttı. Eğlence ve konaklama endüstrisindeki istihdam, pandemi öncesi seviyesinin 1,2 milyon altında kalmaya devam ediyor.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta, merkez bankası enflasyonu bastırmak için para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırırken, Amerikalıları sancılı bir yavaş ekonomik büyüme ve muhtemelen artan işsizlik dönemi konusunda uyardı.

Fed, politika faizini Haziran ve Temmuz aylarında iki kez 75 puan artırdı. Mart ayından bu yana, bu oranı sıfıra yakın seviyeden şu anki %2,25 ile %2,50 aralığına yükseltti. CME'nin FedWatch Aracı'na göre, finans piyasaları Fed'in 20-21 Eylül'deki politika toplantısında kabaca %58,0'lık bir 75 baz puanlık artış olasılığını fiyatlıyor. Bu, istihdam raporunun yayınlanmasından önceki %70'ten düştü.

Ay ortasından gelecek Ağustos ayı tüketici fiyat verileri de bir sonraki faiz artırımının boyutunu belirlemede önemli bir etken olacak.

Wall Street'teki hisse senetleri yüksek işlem görüyordu.

Dolar, döviz sepeti karşısında düştü. ABD Hazine fiyatları yükseldi.