ABD SENATOSU 2 TRİLYON DOLARLIK TEŞVİK PAKETİNİ ONAYLADI

haber 26 Mar 2020

ABD Senatosu 2 trilyon dolarlık değerindeki teşvik paketini onayladı ve Temsilciler Meclisi'ne gönderdi.

Senato Çarşamba günü, Kongre'nin şimdiye kadar gördüğü en pahalı ve en kapsamlı önlemlerden birini üreten yoğun müzakereleri geride bıraktı ve koronavirüs pandemisinin sarstığı ekonomiye destek olmak için 2 trilyon dolarlık bir teşvik paketini onayladı.

Teşvik Paketi'nde Neler Var?


Teşvik paketi oybirliğiyle (96-0) kabul edildi. ABD tarihinin en büyük acil yardım paketi, hastaneleri zorlayan ve ekonomiyi durma noktasına getiren koronavirüs krizini ele almak için düzenlenmiş olan en önemli yasayı temsil ediyor. Meclis, yardım paketini değerlendirmek için Cuma günü sabah 9'da toplanacağını duyurdu. Başkan Donald Trump, teşvik paketi yasasını imzalayacağını belirtti.

Beyaz Saray ve Senato liderleri Çarşamba sabahı erken saatlerde pakette büyük bir anlaşma yaptılar. Nihai anlaşmanın yasama metni, nihai oylamadan önce Çarşamba akşamı yayınlandı.

Teklifin temel unsurları, bireylere ve ailelere doğrudan ödemeler için ayrılan 250 milyar dolar, küçük işletme kredilerinde 350 milyar dolar, işsizlik sigortası yardımlarında 250 milyar dolar ve sıkıntılı şirketler için 500 milyar dolarlık kredi desteğini kapsıyor.

Paket, Amerikan işçilerinin ve ailelerinin yanı sıra küçük işletmeler ve havayolları da dahil olmak üzere büyük endüstrilere yardımcı olacak hükümler ile iş kaybından kaynaklı ekonomik problemler için büyük bir mali yardım sağlayacak.

Pakete göre, 75.000 dolar veya daha az kazanan bireylerin her biri 1.200 $ doğrudan ödeme alacak. 150.000 dolara kadar kazanan evli çiftler ise 2.4.000 dolar yardım alacakken her bir çocuk için de 500 dolar ek ödeme yapılacak. Bu ödeme, bekarlar ve çocuksuz çiftler için de gelirlerine göre azalma/artma gösterecek.

Buna ek olarak, teşvik paketi mali anlamda sert darbe alan hastaneler için 130 milyar dolar değerinde finansman sağlayacak. Koronavirüse nedeniyle nakit sıkıntısı çeken eyalet ve yerel yönetimler için de 150 milyar dolar ayrıldığı belirtildi.

Senatoda Tartışmalar Oldu


Demokratlar, müzakereler sırasında Amerikalı işçiler için daha fazla güvence görmek istediklerini ve fonların nasıl yerine getirileceğine ilişkin gözetim talep ettiklerini belirtmişlerdi.

Sıkıntıda olan şirketlere 500 milyar dolarlık kredi sağlama önerisi üzerinde yoğun bir tartışması olmuştu ve ardından hava yolu şirketlerine 50 milyar dolarlık kredi verilmesi kararlaştırıldı. Demokratlar başlangıçta paranın nasıl dağıtılacağı konusunda yeterli gözetim olmadığını söylemişti. Ancak Trump yönetimi, bir gözetim kurulunu ve paranın nasıl harcandığını gözden geçirmek için bir müfettiş pozisyonunun oluşturulmasını kabul ettiğini açıkladı.

mediterranean5n1k.com

Ayrıca işsizlik ödeneği konusunda da tartışmalar yaşandı.

Bir grup Cumhuriyetçi senatör, bazı işsiz kalan işçilere çalıştıklarında kazandıklarından daha fazla para sağlamanın işsizliği teşvik edeceğini, işçi kıtlığı ve arz kesintilerini de tetikleyebileceğini ileri sürdü. Cumhuriyetçi eleştirmenler, işsizlik yardımlarını sınırlama amaçlı bir değişiklik için oy kullandılar, ancak değişiklik oylamadan geçmedi.

Bunlara ek olarak Senato'dan "dijital dolar" konusunda da öneri geldiği biliniyor. Detaylar için "ABD'den Dijital Dolar Önerisi" adlı haberimize göz atabilirsiniz.


Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/03/25/politics/stimulus-senate-action-coronavirus/index.html