ABD-İRAN GERİLİMİ ALTINI ZİRVEYE TAŞIDI

haber 6 Oca 2020


Orta Doğu'da yaşanan gerilimler hafta sonu boyunca devam etti. İranlı General Süleymani'yi öldüren ABD hava saldırısının ardından şu anda Irak'ta yaklaşık 5000 ABD askeri hazır bulunuyor.

İran'ın siber saldırılar yoluyla misilleme yapması veya ABD üslerini ve sivilleri hedeflemeyi planladığı yönünde spekülasyonlar vardı. ABD'li sivillere veya üslere yönelik saldırıları savuşturmak amacıyla Başkan Trump bu tür bir harekete karşı uyarı niteliğinde bir tweet attı.

“Amerika Birleşik Devletleri, askeri teçhizata 2 trilyon dolar harcadı. Biz dünyanın en büyüğü ve en iyisiyiz! İran bir Amerikan üssüne veya herhangi bir Amerikalıya saldırırsa, bu yepyeni ve güzel ekipmanlardan bazılarını onlara hiç tereddüt etmeden göndeririz!"

Herkes bu tweet'i okumuş gibi görünmüyordu ya da basitçe göz ardı ediliyordu. Birkaç saat önce Kenya'da askeri üslere yapılan bir saldırının bir ABD askeri servis üyesinin ve iki ABD yetkilisinin ölümüyle sonuçlandığı bildirilmişti. Aynı zamanda, Donald Trump'ın 'başı' için 80 milyon dolarlık bir ödül var. Kısacası, yaşanan bu gerginliklerin yakın zamanda durulma olasılığı çok çok düşük.

Altında Son Durum


XAU / USD: Altın fiyatları hafta sonundan önce yükseliyordu, ancak cuma günündeki kapanışından bu yana yaşanan gelişmeler büyük bir hareketlilik yarattı. Cumadan bu yana 2 günlük toplamını 61 doların üzerine çıkardı.

Bu büyüklükte politik olaylar yaşandığında aşırı alım/satım gibi geleneksel teknik analiz yöntemleri çok az önem taşır. Dolayısıyla gerginlikler artmaya devam ederken, teknik bazda altın üzerindeki yükseliş trendi devam ediyor. Tabii ki, bu gerilimlerin bir şekilde azaldığını görürsek, altın kendini ağır bir satışa karşı savunmasız bulabilir.

Şimdilik Cuma günü gerçekleşen kapanış 1552 civarında bir destek bölgesi öneriyor. Saatte böyle büyük bir artış gördüğümüz göz önüne alındığında, trader'lar altını daha fazla destekleyen yeni gelişmeler görmedikçe fiyatların daha da konsolide olduğunu görmek isteyebilirler.

Güvenli Liman ve Diğer Metaller


Orta Doğu'da hızla yükselen gerilimlerin güvenli limana talep yaratması nedeniyle altın, 6 yılın en yüksek seviyesine geldi. Palladium da tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Ons altın 1.600 dolara yaklaştı. Buna ek olarak, Başkan Donald Trump, herhangi bir ABD hedefine misilleme yaparsa İran'a “orantısız bir şekilde” saldırmaya hazır olduğunu söyledi. Spot altın, Nisan 2013'ten bu yana en yüksek seviye olan % 2.3'e, yani 1.588.13 dolara yükseldi. Palladium % 1.5 artışla 2.019.73 dolara çıkarken gümüş ve platinde de yükselme görüldü.

Altındaki yükselişi destekleyen bir diğer unsur ise Fed'in önümüzdeki 6 ay içinde herhangi bir faiz değişikliği yapmayı düşünmediklerini açıklaması oldu.

Ek olarak, Avustralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., Sydney'de % 4'e kadar yükselirken, Northern Star Resources Ltd. % 2,4'e kadar yükseldi ve Evolution Mining Ltd. % 7,5'e kadar çıktı.

Kaynaklar:
https://www.actionforex.com/contributors/fundamental-analysis/261410-its-gap-galore-around-middle-east-tensions-gold-spx-wti/
https://finance.yahoo.com/news/gold-climbs-highest-level-since-230920306.html