ABD HİSSE SENETLERİ NEDEN YÜKSELİYOR?

haber 3 Haz 2020

Amerika'da büyük bir huzursuzluk ortamı olmasına rağmen hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. Peki neden?

Amerika'daki birçok eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve protestolar büyük bir hızla sürüyor. Fakat piyasalar bu gergin ortamdan pek de etkilenmiş gibi görünmüyor. Koronavirüs kaynaklı karantina uygulamalarının gevşetilmesi ve normalleşme sürecinin başlamasının ardından yükseliş eğilimine geçen hisse senetleri, olumsuz havadan etkilenmeden yükselmeye kararlı gibi görünüyor. Bu yükselişe en büyük katkıda bulunan ise Fed, diğer merkez bankaları ve hükümetlerden gelen para akışı.

Hangi Sektörler Piyasaları Yükseltiyor?


Sanayi, havayolları, finansal kuruluşlar ve enerji şirketleri piyasada en çok yükselenler arasında ilk sırayı çekiyor. Fakat sektörler arası rotasyon devam ediyor. Güçlü ekonomik teşvik programları hisse senetlerinin sabit kalmasını sağlıyor. Bunun sebebi ise yatırımcıların sahip oldukları fonları ekonomiyi canlandıracak ve piyasaları eski haline döndürecek sektörlere kaydırarak yatırım yapmasıdır.

ABD piyasaları, Minneapolis'te George Floyd'un ölümünden sonra ABD genelinde patlayan şiddetli protestolara bile tepki göstermedi. ABD genelinde sokaklar yağmalandı, binalar yıkıldı, ama borsa bunu görmezden geldi.

Jefferies  stratejisti Steven DeSanctis, “Piyasa ileriye dönük bir mekanizma. Bundan 6 ay sonrasını görüyorlar ve bundan dokuz ay sonra daha da iyi bir düzen sağlanacağına inanılıyor. Ekonomi normale dönecek ve kazançlar geri gelecek. Fed'in tam desteği var, sermaye piyasaları açık. Halka arzlar bile yapılıyor.” dedi.

FED'in Ekonomik Desteği


Fed, kredi piyasalarını hareket ettirmek için yeni bir teşvik programı oluşturdu. Faiz oranları ise zaten sıfıra indi ve Fed bilançosunu 7.1 trilyon dolara kadar şişirdi. Buna rağmen Fed, ihtiyaç duyulan her şeyi yapmaya söz verdi.

Birçok eyalette hasara yol açan huzursuzluk ortamı ve protestolar, bazı analistlere 1968 yılında Wall Street'te yaşananları hatırlattı. O dönemde, bölünmüş bir Amerika'da isyanlar ve protestolar yapılmıştı ve suikastlerin ardından S&P 500 %9'luk bir düşüş görmüştü. Ardından piyasalar birkaç ay içinde %24 oranında yükselmişti. Fakat bazı analistler bu karşılaştırmanın pek makul olmadığını düşünüyor.

S&P 500, Salı günü %1 artışla 3.080'de kapanış yaptı. Bu seviye, Mart ayının en düşük seviyesinden %40 daha fazla. Havacılık hisseleri, ekonomi normalleşmeye başladıkça %1,6 arttı. Geçen aya kıyasla % 13'ün üzerinde artan havacılık hisseleri hala geçen yıla kıyasla %52 oranında düşük. Birçok analist, sağlık sektörü hisslerinin piyasaları iyileştireceğine inanıyor.


Kaynak: CNBC