ABD firmalarında Fed'in Politika Sıkılaştırmasının Etkileri Kendini Göstermeye Başladı

Yazılar 2 Haz 2022

Çarşamba günü yayınlanan bir Fed raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bölgelerin çoğunda ekonomi Nisan ayından Mayıs sonuna kadar mütevazı veya ılımlı bir büyüme hızında genişledi ve Fed'in talebi soğutmaya yönelik eylemlerinin hissedilmeye başladığına dair bazı belirsiz işaretler vardı.

Ekonominin sağlığına ilişkin en son sıcaklık kontrolü, 40 yılın en yüksek seviyesinde kalan enflasyonu düşürme arayışında finansal koşulları daha agresif bir şekilde sıkılaştırdığı için ABD merkez bankası için kritik bir zamanda geliyor.

Ancak en son anket aynı zamanda, azalan iş iyimserliği ve artan durgunluk korkuları ile işaretlenmiş bulanık bir tabloyu ortaya çıkardı ve fiyat baskılarının veya işgücü piyasasındaki sıkılığın belirgin bir şekilde azalması için yakında çok az bir sonun görülmesi bekleniyor.

Fed, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği "Bej Kitap" olarak bilinen anketinde, "Tüketiciler daha yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kaldıkça perakende temasları bir miktar yumuşama kaydetti ve alıcılar yüksek fiyatlar ve artan faiz oranları ile karşı karşıya kaldıkça konut amaçlı emlak temasları zayıflık gözlemledi." dedi.

Ancak genel olarak, firmalar işgücü kıtlıklarının hala en büyük zorlukları olduğunu bildirdiler ve ardından karışık tedarik zincirleri, genel enflasyon, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve COVID- 19.

Fed, geçen ay gösterge gecelik borç verme faizini yarım puan artırarak %0,75 ile %1 arasında bir hedef aralığına yükseltti ve Haziran ve Temmuz aylarındaki sonraki iki toplantısında aynı boyutta daha fazla artış planlıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların, merkez bankasının %2 hedefinin üç katından fazla olan enflasyon "açık ve ikna edici" bir şekilde düşene kadar oranları artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Fed, bir resesyona neden olmamakla birlikte, artan yaşam maliyetini frenlemeye yetecek kadar ekonomideki talebi azaltma konusunda zor bir görevle karşı karşıya.

Resesyon Nedir?

Anketler, şimdiden firmaların temkinli davrandığını gösterdi. Sekiz Fed bölgesi, iş bağlantıları arasında gelecekteki büyüme beklentilerinin azaldığını söylerken, diğer üçünde temaslar özellikle durgunlukla ilgili endişelerini dile getirdi.

Bu endişenin bir kısmı, Fed'in yüksek enflasyona rağmen güçlü ücret artışları ve sağlam harcamalar görmüş bir ekonomideki ısıyı dışarı atma eylemlerinin kaçınılmaz bir yan ürünüdür.

Tüketicilerin geri çekilmeye başladığına dair bir işaret olarak, bölgelerin yarısından fazlası maliyet artışlarına yönelik bazı müşteri itirazlarını dile getirdi. Örneğin Cleveland'da büyük bir market zinciri, müşterilerin maliyetleri düşürmeye başladığını söyledi. Bağlantı, "Ulusal markalardan daha ucuz mağaza markalarına geçtiler. Bir galon yerine yarım galon süt satın almak gibi şeyler de yapıyorlar" dedi.

St. Louis Fed bölgesi, Kuzey Mississippi'deki bir lüks otomobil bayisinin daha az büyük otomobil ve daha küçük, yakıt tasarruflu otomobiller satmaya başladığını söyledi.

Ve New York bölgesinde, bir taşeron işçi bulma kurumu, oradaki işgücü piyasasının hâlâ oldukça güçlü olmasına rağmen, "daha az köpüklü hale geldiğini" öne sürdü.

Ancak genel olarak iş piyasası hala çok sıkı görünüyor ve bölgelerin çoğu güçlü ücret artışı rapor ediyor, ancak birkaç bölgede firmalar ücret artışlarının dengelendiğini veya aşağı indiğini söylüyor.

Çalışma Bakanlığı'nın Çarşamba günü erken saatlerde yayınladığı bir rapora göre, ABD'de açık iş ilanları Nisan ayında düştü, ancak yine de oldukça yüksek seviyelerde kaldı.

Başka yerlerde, Fed'in kontrolü dışındaki enflasyon faktörleri, özellikle devam eden tedarik zinciri sorunları konusunda çok fazla iyimserlik olduğuna dair çok az işaret olmasına rağmen, Çin'de COVID-19'un yayılmasını kısıtlamak için son zamanlarda uygulanan karantinalar ve Rusya'nın Ukrayna'nın işgali nedeniyle gıda ve enerji maliyetlerindeki artışlar daha da kötüleşti.

Boston'da çoğu üretici, "yarı iletken yongalar, plastikler, cam, enerji, lojistik ve işgücü dahil olmak üzere çeşitli girdilerin fiyatlarındaki enflasyonu karşılamak için" ortalamanın üzerinde fiyat artışları uyguladı.