ABD-ÇİN GERİLİMİ YUANI YÜKSELTTİ

haber 24 Tem 2020

Asya'da borsa işlem hacmi Japonya'da resmi tatil olması nedeniyle hafif düzeyde ilerlerken, ABD ile Çin arasında artan gerilim yen'i dolar karşısında 106.38'e yükseltti. Çin yuanı da en son dolar başına 7.0206 seviyesindeydi.

Çin'in Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde bulunan konsolosluğunun kapatılmasını istemesiyle yaptığı misilleme sonrası Çin-ABD gerilimi yükseldi ve dolar yükselişi bırakarak yatay seyretmeye başladı. Ardından güvenli liman Yen, cuma sabahı son 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Euro da dolar karşısında yükselişte ve istikrarlı bir şekilde seviyesini korumaya çalışıyor.

ABD - Çin Konsolosluk Gerilimi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Cuma günü aniden Houston'daki Çin konsolosluğunun kapatılmasını emretmesinden birkaç gün sonra güneybatıdaki Chengdu kentindeki konsolosluğunun kapatılmasını emretti.

Asya'da borsa işlem hacimleri Japonya'da resmi tatil nedeniyle yatay seyrederken artan gerilimler nedeniyle yen, dolar başına 106.38'e yükseldi.

Singapur Bankası FX analisti Moh Siong Sim, piyasaların bu şekilde davranmasının kışkırtıcı olmadığını, sadece tepki verdiğini belirtti.

Avustralya doları, son işlemlerde 0.7086 $ 'a geriledi. Hafta boyunca %1.3 oranında yükselmişti. Yeni Zelanda doları da 0.6625 $ seviyesindeydi.

Güvenli liman olarak kabul edilen İsviçre frangı da son dört aydaki zirvesine ulaşarak dolar başına 0.9239 seviyesine çıktı.

Beklenenden daha zayıf gelen ABD istihdam verileri, bir gecede ABD piyasalarını sarstı.

Çin-ABD ilişkileri; Çin'de başlayan yeni koronavirüs pandemisi, ticaret anlaşması, Güney Çin Denizi'ndeki toprak talepleri ve Hong Kong ile olan gerilimlerle birlikte daha da kötüleşti.

Piyasalar şimdiye kadar rahattı ve iki ülke arasındaki gerilime tepki vermemişti. Ancak iki taraf da ticaret anlaşması kapsamında yapıcı adımlar atmadığı için piyasalar bu durumu bir risk olarak görmeye başladı.

Paritelerde Son Durum

EURUSD, bu hafta %1.5 ve bu ay %3.3 artış göstererek 1.1601 $ 'a yükseldi.

Sterlin, hafta başında 1.2733 $ 'a çıktı.

USDCNY ise 7.0176 seviyesinde.

Çin-ABD geriliminin yanı sıra yatırımcılar, ekonomide iyileşme belirtileri görmeye çalışıyorlar ve ülkelerden gelecek olan ekonomik verileri dikkatle takip ediyorlar. Ek olarak, ABD'de gündemde olan yeni ekonomi teşvik paketi hakkında da sonuçlar bekleniyor.


Kaynak: CNBC