ABD-ÇİN BİRİNCİ AŞAMA TİCARET ANLAŞMASINDA NELER OLACAK?

haber 14 Oca 2020

ABD ve Çin ticaret temsilcileri, milyarlarca dolarlık tarımsal alımlar ve Çin'in uzun zamandır devam eden zorunlu teknoloji transferi uygulamasında reformların başlangıcını vaat eden bir “birinci aşama” anlaşmasıyla yıllardır süren yoğun müzakereleri sona erdirecekler.

İlk Faz Anlaşmada Neler Olacak?

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) belgesine göre, kağıt üzerindeki anlaşma ABD'nin gıda, tarım ve deniz ürünleri ürünleri ihracatında büyük ölçüde bir genişleme yapması ve Çin'in uzun süredir yabancı şirketlerin kendi teknolojilerini Çinli şirketlere devretmeye zorlamasına son vermesi yer alacak. Gümrük vergilerinin düşürülmesi ve Çin’in Amerika’dan ithalatını artırması  da diğer maddeler arasında.

USTR, ABD'nin para manipülasyonuna karşı olduğunu ve Çin'in önümüzdeki iki yıl içinde ABD ihracatında en az 200 milyar dolar satın alma taahhüdünü bu anlaşmada yineleyeceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Pazar günü Fox News'e verdiği demeçte, bu anlaşmanın çok kapsamlı bir anlaşma olduğunu vurguladı. Mnuchin de dahil olmak üzere ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve diğer üst düzey müzakerecilerin 15 Ocak Çarşamba günü Washington'da imzaya katılması bekleniyor.

ABD ve Çin Basını Neler Diyor?


CME Group'tan P.J. Quaid, Pekin'in yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda Beyaz Saray'ın 1. fazın yükümlülüklerini nasıl uygulayacağını öğrenmek istediğini söyledi. Ticaret savaşı başladığından beri pek çok kişinin kötümser hale geldiğini, çünkü taahhüt edilen satın alımların gerçekleştirilmesinin oldukça zor olduğunu dile getirdi.

Çin medyasında yer alan bir haberde, Pekin'in gelecekteki ticaret müzakereleri konusunda iyimser olmadığı ileri sürüldü. Devlete ait blogda yazılanlar ise şöyle:

“Ticaret savaşının henüz bitmediğini unutmamalıyız. ABD, Çin ithalatına ilişkin tüm tarifeleri kaldırmadı. Önümüzde hala çok fazla belirsizlik var.”

Daha önce USTR ve Beyaz Saray'da çalışan avukat Clete Willems'e göre, Pekin'in teknoloji transferini zorlamasıyla ilgili politikalarını yıkmaya ve Çin'deki ABD şirketleri için bazı engelleri azaltmaya istekli olması çok önemli.

Pekin, birinci faz anlaşmanın açıklanmasından sonra geçen ay ABD'den genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi ve papaya alımını onaylamıştı.

Willems'in belirttiği gibi, Çin yükümlülüklerini yerine getiremezse her zaman vergileri yeniden sunma seçeneği elinde olacak. Aynı şekilde, eğer bir problem ortaya çıkarsa ve Çin bu konuda bir şey yapmazsa, ABD tarifeleri tekrar yürürlüğe koyabilir.

Sizce bu anlaşma piyasaları nasıl etkileyecek? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:
https://www.cnbc.com/2020/01/13/heres-whats-in-the-phase-one-china-trade-deal-trump-is-signing-this-week.html