ABD-ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI PETROLE YARADI

Yazılar 6 Eyl 2019

PETROL FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Kaynak: Reuters/Edgard Garrido

Brent ham petrolün varil fiyatı % 0.3 artışla 61.27 dolar oldu. ABD West Texas Intermediate (WTI) ise 16 sent artışla 56.46 dolardan alıcı buldu. Güncel Brent petrol fiyatlarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BRENT PETROL NEDİR?


Kuzey Denizi’nde çıkarılan ve en yaygın işlem  gören ham petrol türü Brent petroldür. Bu petrol türünün özelliği hafif ve tatlı olmasıdır; yani yoğunluğu ve sülfür oranı düşüktür.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr

Perşembe günü Pekin ve Washington, ekim ayının başında üst düzey görüşmelerde bulunmaya karar verdiler. Yatırımcılar, gümrük vergisi artışına yol açan ve ekonomik büyümeyi engelleyen dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının son bulmasını ümit ediyor.

Uzun süredir devam eden bu ticari anlaşmazlık, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün ya da kısaca OPEC -Rusya dahil tüm müteffiklerin, üretim kesintileri yapmasına ve stokların bitmesine yol açarak petrol fiyatlarının yükselmesine katkıda bulundu.

Singapur'daki Phillip Futures'taki emtia analisti Benjamin Lu, “Ham petrol için üst potansiyel sınırlı kalırken, ABD’nin güçlü üretim ve talep konularındaki endişelerinin mevcut dönemde yükselişe geçmesiyle karşı karşıya kalınacağını” söyledi.

Benjamin Lu, ayrıca ekonomide gerileme, küresel ticaret belirsizlikleri ve artan piyasa risklerinin ABD ham petrolünün üçüncü çeyrekte 55-60 dolar arasında değişmesini beklememize yol açtığını da ekledi.

Neredeyse analistlerin beklentilerinin 2 katı kadar düşme gösteren ham stoklarda 4,8 milyon varillik bir düşme görüldü. Yani ekim 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 423 milyon varile gerilemiş oldu.

Perşembe günü petrol fiyatları, EIA raporundan sonra % 2'den fazla yükseldi. Fakat yatırımcılar ABD-Çin ticaret görüşmelerinin nasıl bir sonuç vereceği konusunda net bir fikir sahibi olamadıkları için kazançlarını azalttılar.


Kaynak: https://uk.reuters.com/article/us-global-oil/oil-rises-set-for-weekly-gain-amid-hopes-for-end-to-u-s-china-trade-war-idUKKCN1VR05T