4 ADIMDA WARREN BUFFETT YÖNTEMİYLE KRİPTO PARA YATIRIMI YAPMAK

Yazılar 28 Oca 2020

Kripto para genellikle spekülatif uygulamalarla el değiştirir. Bu nedenle çoğu zaman geleneksel yatırım uygulamalarından yoksundur diyebiliriz. Kripto para birimlerinin sunulma biçimlerinden (ICO ve Airdrop) listelendiği borsalara kadar geleneksel yatırım ilkelerine uydukları pek de söylenemez.

Warren Buffett, bir zamanlar Bitcoin'e "fare zehiri" (rat poison squared) demişti. Hatta sonraki zamanlarda da Bitcoin'i yerden yere vurmuştu:

"...Bu bir kumar makinesi. Onunla bağlantılı bir sürü dolandırıcılık yaşandı, ortadan kaybolanlar oldu. Bitcoin yüzünden kaybedilen çok şey var ve o hiçbir şey üretmedi. Hiçbir şey yapmıyor, sadece orada duruyor. Yani deniz kabuğu gibi bir şey ve benim için bir yatırım değil... Blockchain çok büyük bir teknoloji ama Bitcoin’e ihtiyacı yok. Bana Blockchain dünyasına girmeyi düşünüyor musunuz diye soruyorlar. Muhtemelen dolaylı olarak aynı işi yapıyoruz ama ben yine de Blockchain alanındaki lider kişilerden biri olmayacağım.”
"Bitcoin, bir varlık olarak hiçbir şey yaratmıyor."

Ancak zamanla kripto varlık sınıfı, 2019'da kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi görerek gelişmeye başladı ve giderek daha çok yatırımcıyı kendisine çekti. Birçok yatırımcı, diğer başarılı yatırımcıları takip ederek işlemlerini yapıyor ve yatırımlarından en iyi sonucu almaya çalışıyor.

Değerli yatırımcıları taklit etmek ve tıpkı Warren Buffett'nin yatırım anlayışı doğrultusunda Bitcoin'e yatırım yapmak için gerekenleri sizlere açıklıyoruz.

Hazırsanız başlayalım:

1.Problem Çözüm Dinamiklerini Kavrayın


Tıpkı hisse senetleri gibi, dünyada binlerce kripto para birimi var ve her biri “bir sonraki Bitcoin” olmayı umut ediyor. Varlık fiyatlandırması ve arz&talep ölçümündeki bazı sorunlar hakkında konuşmadan önce temel konulara değinmekte fayda var.

Warren Buffett her zaman bir işi tam olarak anlamayı amaçlar. Aynı şekilde, siz de kendinize şunu sormalısınız: karşınızda bulunan kripto parayı gerçekten anlıyor musunuz?

Kripto paraların hem para için hem de şirket için belirli vizyonları ve misyonları olsa çözmeye çalıştıkları bir sorunu mutlaka oluyor. Bitcoin'in ortaya çıkış amacına bakacak olursak bankalara ihtiyaç olmaksınız bireyler arasında parasal işlem yapılmasını sağlamaktır diyebiliriz.

Bu tür ayrıntılar, genellikle geliştiricilerin websitelerinde ve teknik icelemelerde bulunur. Sorunu anlamak, kripto para biriminin gerçek bir potansiyele sahip olup olmadığını veya sadece bir hayal ürünü mü olduğunu belirlemek için uygulayacağınız ilk adımdır.

Ayrıca, bir piyasanın ve geliştirme ekibinin hedeflerine ulaşma yeteneğini değerlendirmek önemlidir. Bu değerlendirme sayesinde sorun/lar açıkça tanımlanabilir ve kripto yoluyla önerilen çözümlerin iyi bir fikir olup olmadığı görülebilir. Fikir güzel diyelim, peki ya kripto geliştiriciler bu hedefe ulaşabilecek kapasiteye sahip mi?

Genellikle bir kripto para birimi projesinin ürün yol haritası tipik planlama hatalarına kurban gider: doğrusal tahminler, 20/80 - 80/20 sorunu (giderlerden çok büyümeye odaklanma veya tam tersi) gibi.

Sonuç olarak, bir kripto para girişimin mevcut durumu hakkında mümkün olduğunca bilgi edinerek başarılı olup olamayacakları konusunda bir sonuca varmaya odaklanmaya bakmalısınız.

2.Kripto Paralar Arasındaki Rekabet Avantajlarını Değerlendirin


“Yatırımın anahtarı; bir endüstrinin toplumu ne kadar etkileyeceğini veya ne kadar büyüyeceğini değerlendirmek değil, daha ziyade herhangi bir şirketin rekabet avantajını ve hepsinden önemlisi, bu avantajın dayanıklılığını belirlemektir.” Warren Buffett

Kripto para ve blockchain topluluğu, özellikle geliştiriciler arasında sıkı sıkıya bağlı bir grup gibi görünüyor. Çoğu zaman her iki grubun üyeleri birbirlerine yardım etmek için birarada bulunurlar. Bunun sebebi de teknolojinin büyük kısmının keşfedilmemiş ya da mevcut teknolojilerin kapsamlarının dar olmasıdır.

Fakat yine de kripto piyasasına baktığımızda, oldukça rekabetçi bir ortam görmek mümkün.

Birçok kripto para birimi temelde aynı sorunu çözmeye çalışır: eşler arası işlemleri (P2P) basitleştirme. Olasılıklar incelendiğinde birçok kripto para projesinin bu problemi aşma konusunda hedeflerine ulaşamayacağını, çok azının bunu başarabileceğini gösteriyor.

Kripto dünyasına girmek isteyen birisi için piyasa engelleri oldukça az. Herhangi bir geliştirici evinden bir kripto proje yapmaya başlayabilir veya büyük bir şirket kripto piyasasına yeni bir fikirle adım atabilir.

Tıpkı Warren Buffett'in dediği gibi, yatırım yaparken kalıcı rekabet avantajı olan şirketleri - veya kriptoyu - seçtiğinizden emin olun. Kripto para birimlerine özgü rekabet avantajlarını sıralamak gerekirse:

-Araştırma, geliştirme, yetenek ve malzemeler konusunda yatırım yapacak varlıklı ve güvenilir destekçilerin olması,
-Güçlü bir hukuksal ekip,
-Yeni ve tescilli teknolojiye erişim,
-Marka bilinirliği.

Sürdürülebilir bir rekabet avantajı olduğu zaman kripto projenin potansiyel başarısı, orijinal projeden daha fazla rakip çeker ve rekabeti artırır.

3.Sabır, Sabır, Biraz Daha Sabır...


Warren Buffett trade yapmaz, yatırım yapar. Aradaki fark, Buffett’in yatırımcı olarak başarısına atfedilebilir. Buffett, sadece bir kez bir hisse satın alıp bu hissenin sonsuza kadar elde tutulması gerektiğine inanıyor.

Bir hisseyi veya başka bir varlığı satmanız gerekip gerekmediğini belirlemek adına bir çıkış kriterinizin olması önemli olsa da (yeni bilgilerin mevcudiyetine bağlı olarak), yatırım sürecine karşı nihai bir yaklaşım sergilemek en iyisidir.

Aktif ve pasif yatırım tarzı tartışmasında, Warren Buffett pasif yatırımın büyük bir savunucusudur ve kripto para yatırımını da pasif yatırım temelinde ele alır. Bir kripto para biriminde potansiyel bir yatırım fırsatı arıyorsanız ve ilgi alanlarınız kısa vadeli ise, büyük olasılıkla çok fazla volatilite ve risk üstlenmeniz gerekecektir. Resme daha geniş bir perspektiften bakarak ve uzun vadeli düşünerek ise piyasanın fiyatlanma sürecini ve kripto paraya verilen değeri -paranın gelişip uyarlanma süreci de dahil- izleyebilir ve buna göre daha az risk taşıyan bir adım atabilirsiniz.

Uzun vadede, proje geliştiricilerinin veya destekçilerinin kendi planlarını uygulayıp uygulamadıklarını; eğer uygulamıyorlarsa yollarınsan sapmalarına neden olan şeyleri görebilir ve analiz edebilirsiniz.

Bu konudaki en önemli hususlardan birisi, kripto para proje ekibinin finansal, bürokratik ve teknik zorluklara karşı nasıl tepki verdiğidir.

Kripto para piyasalarının benzersiz özelliklerinden birisi 7/24 ticaret yapmalarıdır. Hisse senetlerinden farklı olarak duraklama/tatil dönemi yoktur ve yatırımcılar hafta sonları pozisyonlara girip çıkabilirler.

Satış baskısı, pozisyondayken kaldırması güç bir ağırlığa dönüşebilir.

Warren Buffett, piyasayı zamanlamanın imkansız olduğunu savunur, bu yüzden endişelenmeyin. Pasif yatırım yoluyla en yüksek getiriyi elde edebilir ve yüksek işlemli yatırımlardan kaçınabilirsiniz.

Kripto yatırımınızın verimliliğine inandığınız sürece, satış yapmanız için bir neden düşünmemelisiniz.

4.Analiz Edilebilir Sonuçlara Yatırım Yapın


Warren Buffett ünlü, anlaşılması kolay ve ölçülmesi/analiz etmesi kolay şirketlere yatırım yapıyor. Bu yüzden yatırımlarının çoğunu tüketicinin takdirine, savunmasına ve sürdürülebilir özellikleri olan şirketlerin eline bırakır.

Bu prensibi kripto para yatırımına uygulamak için birkaç yol mevcut.

Bir kripto para birimine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, hangi sonuçların veya metriklerin size temel olarak fayda sağlayacağını düşünün.

Örneğin, Bitcoin'i geniş yayılım ve P2P özellikleri için kullanmak istiyorsanız aslında hangi şirketlerin Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul edip etmediği konusuyla da ilgileniyor olabilirsiniz. Bir diğer örnek; eğer blockchainde Ethereum kullanımını merak ediyorsanız, en popüler ERC20 tokenleri ile ilgilenebilirsiniz.

Bu tip durumları akılda tutarak kripto para biriminin kullanılabilirliğini etkileyebilecek yasal engelleri ve sonuç olarak önerdikleri çözüm yöntemlerini düşünün.

Önemli Çıkarımlar

-Sorunu, çözümü ve uygulanabilirlik konularını anlamak, yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken elzem konulardır.

-Bir ekibin kripto para proje yol haritasına bağlı kalma ve yeni zorluklarla başa çıkma yeteneğini değerlendirmek, rekabet avantajının uzun vadeli sürdürülebilirliğini test etmenin önemli bir parçasıdır.

-Çıkarlarınızı uzun vadeli bir yatırım ufkuyla hizalamak, kısa vadeli spekülatörlerin ağırlığından kurtulmanıza ve sürdürülebilir yatırımları belirlemenizde yardımcı olacaktır.

-Bitcoin gibi kripto para birimleri ne kadar çok kişi tarafından kullanırsa gelecekleri de bir o kadar daha iyi görünür.

-Daha önce herhangi bir kripto para biriminde yoğun bir düşüş (bearish) gösteren bir ülke olursa, yatırımcılar genellikle iyi haberlerle ortaya çıkar ve fiyatlanma hareketleri olumlu seyreder.


İşte şimdi Warren Buffett gibi yatırım yapmaya hazırsınız. Eğer Buffett gibi yatırım yapıyorsanız veya kendisinin yatırım tarzını desteklemiyorsanız, nedenleriyle birlikte yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bol kazançlı günler dileriz...

Kaynak:
https://hackernoon.com/4-best-ways-to-trade-crypto-like-warren-buffett-a-how-to-guide-47a633nz