2020'DE PİYASALAR COŞACAK MI?

haber 16 Ara 2019

Hisse senetleri rekor seviyelere yükselirken, en büyük yatırımcıların büyük bir piyasa değişimini beklediklerini görüyoruz. Research Affiliates'in başkanı Rob Arnott, yıllarca süren düşüş trendinin tersine dönmeye başladığını söylüyor.

Özellikle ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk fazının atlatılmasının ardından piyasalarda yükseliş işaretlerinin görüldüğü söylenebilir.

ABD - ÇİN TİCARET ANLAŞMASI ve KÜRESEL PİYASALAR

Ticaret anlaşması bazı analistlerin umduğu gibi ilerliyor olmasa da, Çin gelebilecek daha fazla tarifeden kaçabildi. Bu da yeni bir piyasa rallisini teşvik etmede yeterli olabilir.

Dubai'deki Century Financial Consultancy’nin baş yatırım ortağı Vijay Valecha’nın açıklamasına göre yuan yükselme potansiyeline sahip ve bununla birlikte Avustralya doları, ham petrol ve endüstriyel metallerdeki potansiyel bir ilerleme ile artışa geçebilir. Ayrıca Boris Johnson’ın geçen haftaki seçimleri kazanmasıyla birlikte Euro'nun ABD doları karşısında güç kazandığını da ekledi.

ABD ve Çin, cuma günü daha geniş bir ticaret anlaşmasının ilk aşamasını kabul etmişlerdi. ABD aynı zamanda pazar günü (15 Aralık) uygulanacak vergileri de geciktirdi ve Çin de bazı ek tarifeleri askıya alacağını söyledi.

Ticaret anlaşması bazı analistlerin tarifelerin daha da düşmesi yönündeki beklentilerinin gerisinde kalsa da Çin tarafında bir rahatlama olduğunu görebiliyoruz.

ANLAŞMA SONRASI NELER OLDU?


Anlaşma üzerine ilk yükseliş 10 yıllık ABD tahvillerinin bir ayın en yüksek seviyesi olan %1,95'e ulaşmasıyla görüldü. Yatırımcılar, anlaşmanın beklentilerin gerisinde kaldığının farkına vardıklarında %1,82 seviyesinde kapattılar. Bu arada döviz yatırımcıları bekleme modunda gibi görünüyor. Erken Asya-Pasifik piyasaları pazartesi günü euro ve yenin geçen hafta sona ermesiyle dolar karşısında değer kaybettiğini gördü ve Avustralya doları yeşildeyken şu an sınırlarda seyrediyor.

Volatilite artıyor mu?

JPMorgan Chase & Co. endeksine göre, küresel para birimlerindeki volatilite, beş yıldan daha az bir sürede en düşük seviyeden yükselişe geçti ve Yuan ağustos ayından bu yana en kötü düşüşünü yaşadı.

Tarifelerdeki duruma bağlı olarak 2020 yılında geleneksel varlık piyasalarının yanında kripto para piyasalarında da bir ralli beklentisi var.


Siz ne düşünüyorsunuz? 2020 yılında trend değişimi görebilir miyiz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-15/markets-may-rally-as-tariff-relief-outshines-trade-pact-letdown