15 ARALIKTA NE OLACAK?

haber 10 Ara 2019


ABD’nin Çin’e yeni tarifeler uygulaması bekleniyor.

Eğer uygulanırsa, yeni tarifeler 15 Aralık'tan itibaren neredeyse tüm Çin ürünlerini kapsayacak.

ABD - ÇİN TİCARET SAVAŞI BİTMEK BİLMİYOR


Küresel piyasalar, 2019 yılının büyük bir kısmında ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle adeta bir rollercoaster'ın içinde mahsur kaldı.

Şimdi bir ABD’nin uyguladığı asıl tarifeler var, bir de Çin'in lokal vergi oranları var. Şu anda vergiler toplu olarak yaklaşık 500 milyar dolar değerindeki malı kapsıyor. Ancak piyasalar o kadar hassas ki, Başkan Trump’ın tweet'leri bile piyasaları sallamaya yetiyor. Tweetleri;

Asya NIKKEI’de %-0.09 düşüş,
Shanghai Kompozist Endeksi'nde (SHCOMP) %+ 0.15 artış ve
ABD S&P500'de %-0.32 düşüşe
yol açarak hisse senedi endekslerinde önemli dalgalanmalara yol açtı.

Tabii bu kimseyi şaşırtmamıştır, çünkü uzun zamandır Trump'ın tweetlerinin adeta bir endeks gibi kabul edildiğini ve piyasaları salladığını çok iyi biliyoruz.

15 Aralık Pazar günü, ABD’nin kabaca 156 milyar dolarlık Çin ithalatına %15’lik bir tarife getirmesi planlanıyor. Bu az bir miktar değil ve özellikle Asya piyasaları için hareketlilikte kilometre taşı olabilir. Eğer bu tarifeler uygulanırsa, ABD hemen hemen Çin’den gelen ürünlerin hepsini vergilendirmiş olacak.

Peki bu yeni vergiler hayata geçirilecek mi? Söz konusu ABD ve Trump olunca tahmin yapmak gerçekten çok zor. Ancak Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi başkanı Larry Kudlow, geçen hafta “anlaşma çok yakın" dedi. Ancak Kudlow ve diğer üst düzey yetkililer, kısmi bir anlaşmaya varmaya ya da yaptırım mekanizmaları olmadan anlaşmaya isteksiz olduklarını işaret ettiler.

Bu arada Cuma günü Çin, ABD’den gelen bazı soya fasulyesi ve domuz eti ithalatındaki tarifelerden feragat edeceği yönünde bir açıklama yapmıştı. Ancak, ABD tarifeleri kaldırılmadığı sürece tam bir ticaret anlaşması yapmaya istekli olmadığını da ekledi.

Pekin Üniversitesi'nde profesör ve Uluslararası Politik Ekonomi Merkezi ve Amerikan Araştırmaları Merkezi müdürü olan Wang Yong, “Çin-ABD ilişkilerindeki mevcut siyasi atmosfer bir anlaşmaya varmak için uygun değil. ABD, Çin’in tarife kaygılarına uygun bir cevap veremezse, Çin’in bir anlaşmaya varması zor olacaktır. Bu nedenle Çin beklemede olacak” dedi.

TARİFELERİN OLASI SONUÇLARI NELERDİR?


Peki piyasalar bu vergilere ne kadar kötü tepki verebilir?

Kaynak: chinadaily.com.cn

15 Aralık’taki tarifelerin çoğu bilgisayar, telefon ve oyuncak gibi ürünleri hedef aldığı için tüketim mallarına bağlı hisse senetlerinde şok yaşanabilir.

Genel olarak ABD'nin yeni bir tarife hazırlığında olmadığı yönünde haberler ve yorumlar gelse de ticaret anlaşmasının şu aşamasında ABD'nin yeni engeller koyarak kendi ayağına çelme takması da pek olası görünmüyor. Bekleyip göreceğiz.

Sizler ne düşünüyorsunuz, sizce Trump vergi koymaya devam eder mi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:

www.marketwatch.com